Testis Kanseri

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
En yaygın belirti testis içinde hissedilen genellikle ağrısız bir şişliktir. Şişlik serttir. Skrotumda ağırlık hissi olabilir. Skrotumda aniden sıvı toplanması da diğer bir belirti olabilir. Bazen nadiren de olsa kitle ağrılı olabilir. Kanser lenf bezlerine sıçramışsa kasıkta ve sırtta ağrı olabilir. Testis kanseri en sık akciğerlere yayılır. Bu durumda; göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürük görülebilir. Vücudun farklı yerlerinde yumrular oluşmasına yol açabilir. Testiste şişlik yapan kanser dışında iyi huylu durumlarda vardır. Bunlar; fıtık, skrotumda sıvı (hidrosel), varikosel ve spermotoseldir.

Testis Kanserinde Erken Teşhis Nasıl Olur?
Testis kanserinde erken teşhis, kişinin kendini aralıklı muayene etmesi ve anormallik görmesi durumunda hemen doktora müracaat etmesi ile konabilir. Hemen her gün testisleri kontrol etmeye gerek yoktur. Haftada bir defa duştan sonra skrotum gevşekken iki parmak yardımı ile testislerin kıvamına bakılabilir. Asimetri, kitle ve ağrı durumunda derhal doktora gidilmelidir.

Testis Tanısı Nasıl Konulur?
Testiste bir anormallik fark eden hasta, bir üroloji uzmanına gitmelidir. Ürolog hastaya detaylı bir fizik muayene yapar ve öyküsünü alır. Hekim ilk olarak hastadan ultrasonografi ve tümör belirteçleri isteyecektir. Hastalığın yayıldığı düşünülür ise akciğer grafisi, batın ve akciğer tomografisi istenebilir. Operasyonla testisin alınması gerekirse biyopsi yapılır ve patolojik incelemeye gönderilir. Omurga veya beyin tutulumu düşünülüyor ise MR istenebilir.

Testis tümörleri seminom ve nonseminom olmak üzere iki tipte olurlar. Seminom tümörlerin gidişatı daha iyi olup radyoterapi ve kemoterapiye iyi yanıt verirler. Nonseminom tümörler (koryokarsinom, embriyonal karsinom, yolk kesesi tümörü, teratom), hastalığın evrelerine göre farklı davranış gösterirler.

Testis Kanserinin Evreleri Nelerdir?
Evre 1: Tümör yalnız testistedir.

Evre 2: Kanser karın bölgesindeki lenf bezlerine yayılmıştır.

Evre 3: Kanser karındaki lenf bezlerinden hariç uzak bölgelerdeki lenf bezlerine ve akciğerlere yayılmıştır.

Testis Kanserinde Tedavi Nasıl Yapılır?
Testis kanserinde hastalığın evresine göre cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanır.Testis kanserinde iyileşme oranı yüksektir. Testisi alınan hastalara görünüm bozukluğunu düzeltmek için protez konabilir.

Testis tümörleri tedaviye rağmen nüks edebilirler. Tekrarlama olasılığı ilk 2 yıl en fazladır. Hastanın takibi en az 5 yıl süre ile yakından yapılır. Sağlam testiste kanser görülme riski arttığından hastanın kendini aralıklı olarak iyi muayene etmesi gereklidir.

Testislerden birinin çıkarılması hastanın üreme potansiyelini etkilemez. Ancak kemoterapi sonrası üreme fonksiyonlarında bozulma olabilir. Hastanın meni boşaltma yeteneği bozulabilir.

Sizlerde aralıklı olarak kendinizi muayene ediniz, şüpheli durumda gecikmeden bir üroloji hekimine başvurunuz. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Ürolojiyi ilgilendiren rahatsızlıklar erkeklerde, böbrekler, idrar yolları, idrar torbası, prostat bezi, penis ve testisler ile ilgili problemlerdir. Bayanlarda ise böbrekler, idrar yolları, mesane ve cinsel hastalıklar bu alana girmektedir.