Epispadias – Hipospadias

Epispadias Nedir?
Genital bölgede, idrarın normalde çıktığı idrar yolu ağzının doğumsal olarak daha yukarıda çıkmasına epispadias denir; erkeklerde 120,000’de bir, kızlarda ise 500,000’de bir görülür. Tedavisi cerrahidir. Bu durumda hatırlamanız gereken en önemli durum erkek çocukta sünnet kesinlikle bekletilmelidir. Sünnet derisi cerrahi tedavide idrarın çıkış noktasını düzeltirken kullanılacaktır.

Hipospadias Nedir?
Genital bölgede, idrarın normalde çıktığı idrar yolu ağzının doğumsal olarak daha aşağıda çıkmasına hipospadias denir; erkeklerde 4000’de bir görülür. Tedavisi cerrahidir. Epispadias’da olduğu gibi bu durumda da hatırlamanız gereken en önemli durum erkek çocukta sünnet kesinlikle bekletilmelidir. sünnet derisi cerrahi tedavide idrarın çıkış noktasını düzeltirken kullanılacaktır.

Ürolojiyi ilgilendiren rahatsızlıklar erkeklerde, böbrekler, idrar yolları, idrar torbası, prostat bezi, penis ve testisler ile ilgili problemlerdir. Bayanlarda ise böbrekler, idrar yolları, mesane ve cinsel hastalıklar bu alana girmektedir.